Intrebari frecvente

De stiut !

1. Ce specializari ofera Scoala Postliceala Sanitara Hygeia?

• asistent medical generalist
  • asistent medical de laborator
  • asistent medical de farmacie
  • asistent medical de balneofizioterapie si balneo – kinetofizioterapie si recuperare

2. Unde se fac inscrierile?
Raspuns:  Inscrieriile se fac de luni pana vineri intre 8:30 – 15:30 la sediul scolii din str. Strada Dorului 20 et.4 , Sibiu .  Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la tel.: +40 749 286 734 sau la adresa de e-mail: info@scoalahygeia.com

3. Daca nu am luat bacalaureatul ma pot inscrie?
Raspuns: Da, pe baza certificatului de absolvire a liceului; diploma de bacalaureat trebuie obtinuta pana la sustinerea  examenului de absolvire a scolii postliceale, aceasta fiind absolut necesara pentru a putea lucra in Germania ca si asistent medical generalist.

4. Daca sunt elev in an terminal sau/si nu mi-am finalizat studiile, ma pot inscrie la aasta scoala?
Raspuns: Da, elevii claselor terminale isi pot rezerva un loc completand formularul de inscriere, iar la finalizarea studiilor se va incheia contractul de scolarizare.

5. In ce consta admiterea?
Raspuns: Daca numarul de candidati inscrisi este mai mic sau egal cu numarul locurilor din planul de scolarizare, admiterea se face prin intocmirea unui dosar.

Daca numarul candidatilor inscrisi depaseste numarul de locuri din planul de scolarizare, se va sustine si un interviu  in cadrul caruia va fi prezentat CV-ul si motivatia alegerii acestei scoli.

6. Care sunt documentele necesare inscrierii?
Raspuns: Documentele necesare inscrierii sunt:

• Diploma de studii (copie legalizata), sau certificat de absolvire a liceului sau adeverinta de absolvire a examenului de bacalaureat pentru absolventi
  • Foaie matricola (copie legalizata)
  • Buletin de Identitate sau Carte de Identitate (copie si original)
  • Certificat de nastere (copie legalizata)
  • Certificat de casatorie (copie si original)
  • Adeverinte medicale (eliberate de medicul de familie si de catre un cabinet psihologic, care atesta faptul ca este apt pentru profesie)
  • Formularul de inscriere si inmatriculare si contractul tip se vor completa la secretariatul scolii
  • Doua fotografii tip buletin
  • Cazier judiciar
  • Dosar plic
  • Taxa de inscriere si inmatriculare (150 RON)

7. Cum aflu daca am fost admis?
Raspuns: Validarea locului pentru cel declarat admis este conditionata de semnarea contractului de scolarizare, completarea dosarului personal si achitarea primei rate din taxa de scolarizare pana la termenul stabilit prin contract.

8. Daca lucrez, pot urma cursurile scolii postliceale?
Raspuns: Da, in masura in care orarul de desfasurare a cursurilor si programul de lucru nu se suprapun.

9.  Pot urma si cursurile unei facultati in acelasi timp?
Raspuns: Da, in masura in care orarele de desfasurare a cursurilor nu se suprapun.

10. Cand incep cursurile?
Raspuns: Cursurile debuteaza odata cu inceperea anului universitar, in luna octombrie.

11.  Este obligatorie prezenta la cursuri?
Raspuns: Da, intrucat Scoala postliceala Hygeia organizeaza invatamant de zi, cu frecventa.

12.  Care este orarul?
Raspuns: De regula, cursurile se desfasoara de dimineata si dupa masa , de luni pana vineri.

13. Cand voi afla orarul de desfasurare a cursurilor?
Raspuns: Orarul va fi inmanat fiecarui cursant in perioada 01-03.10.2019.

14. Trebuie sa stiu limba germana daca vreau sa plec in Germania in practica si dupa absolvirea scolii?
Pentru cei care vor sa invete limba germana Scoala Hygeia ofera cursuri de limba germana pentru incepatori.  Limba de predare a cursurilor este limba romana.

15. Se asigura cazare? Cat costa cazarea?
Raspuns: Scoala postliceala Hygeia asigura posibilitatea de cazare in caminele liceelor din Sibiu. Costurile variaza in functie de locatie si tipul cazarii.

16. Unde se face practica?
Raspuns: Instruirea practica se desfasoara, de regula, in institutii de profil (de exemplu pentru  specializarea Asistent medical generalist –  in spitale, policlinici, azile de batrani , dispensare din Sibiu, iar la indeplinirea conditiilor impuse de catre Scoala Postliceala Sanitara Hygeia, in Clinici si Azile de batrani din Germania.

17. Diplomele sunt recunoscute?
Raspuns: Da,diplomele sunt recunoscute la nivel national si international.

18. Se asigura locuri de munca dupa absolvire?
Raspuns: Da. Scoala postliceala Hygeia este unica scoala din tara care ofera din prima zi de scoala posibilitatea unui contract de munca in clinici si azile de batrani din Germania, dupa absolvirea cu succes a scolii si indeplinirea conditiilor. Contractele sunt intocmite pe perioada netederminata si este unica sansa a absolventului de a se stabili in Germania, dobandind o meserie de viitor!